New release – ringkombination med Herkimer diamond ring

Jaaa! Ringen Herkimer Diamond och Mila Plain 10 mm ring har funnit varandra.
En gnistrande feminin ring möter en bred slät unisex ring. Resultatet… en lyxig med samtidigt avskalad och modern ringkombination som passar i vardagen och till festen. En ny personlig favorit som jag älskar! Ringarna är dessutom snygga att bära var för sig eller tillsammans med ytterligare en smal ring.

Fakta
Den totala bredden är 12 mm
Herkimer diamanten är en rå oslipad diamant av AAA kvalitet. Naturliga skiftningar och inneslutningar förekommer. Det gör att varje sten är helt unik. Stenen är handinfattad av juvelerare i Helsingborg.
Herkimer diamanten är egentligen inte en riktig diamant utan en dubbelterminerad kvarts som tack vare sin ljushet och klarhet liknar en äkta diamant. Herkimer diamanten hittades i staten Herkimer County, New York under senare delen av 1800-talet. Endast stenar som är utvunna i Herkimer County får kallas Herkimer diamanter.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.